doorkijken
Ik was al fan van Floris Tilanus vóór hij in mei 2019 in onze boekhandel kwam vertellen over zijn werk en liet zien hoe hij dat doet. Des te meer feest was het toen we in oktober 2023 werk van hem mochten tentoonstellen in onze etalage.
Drie jaar lang tekende Floris wekelijks voor De Groene Amsterdammer, het eerste waar ik iedere editie naar bladerde, ná de rubriek dichters & denkers, dat dan wel. Genoten, iedere keer weer een verrassing. Floris is een meester in kijken en dat aan je te laten zien. Een doodgewoon nagelknippertje of een onkruidverdelger spuitende man op een kerkhof met alle gevolgen van dien en alles daartussenin. Toen Floris in de winkel kwam in 2019 tekende hij met pen en inkt. Door een blessure begin 2020 kon hij niet dat niet meer en nam het potlood ter hand, zeer tot zijn tevredenheid, want hij kon er veel meer mee. Halverwege 2021 eindigde de serie. Later dat jaar werden alle stroken gebundeld in een prachtig uitgegeven boek met een nawoord van Sander Kollaard en natuurlijk van Floris zelf.
Een pareltje, echt. Het roept ook de wens op dat De Groene Floris opnieuw vraagt wekelijks voor het blad te tekenen, het zou een geweldige boost geven daar aan het einde van het blad. Het is geen pleidooi om te stoppen met Dick Tuinder, want het één sluit het ander niet uit, toch?
Uiteraard heb ik het boek aangeschaft en Floris voorzag het van een heel fijne opdracht.
Doorkijken door Floris Tilanus, uitgegeven door Concerto Books te Amsterdam op 26 november 2021
