In haar korte leven was Montserrat Roig I Fransitorra (1945-1991) zowel schrijver van artikelen in veel kranten en tijdschriften als romancier. In haar werk keert ze zich tegen het fascisme en sociale onrechtvaardigheid en toont ze zich een ware feminist. In het eerste deel van haar Barcelona trilogie, Vaarwel Ramona, voert ze drie vrouwen op, grootmoeder, moeder en kind, allen Ramona geheten en gevangene van het traditionele patriarchaat. De drie verhalen spelen rond de eeuwisseling aan het einde van de negentiende eeuw, het uitroepen van de republiek en de daaropvolgende burgeroorlog in de jaren dertig en de onrustige zestiger jaren. Geweldige portretten tegen de achtergrond van een land en een stad in beweging. Een tijdbeeld en tegelijkertijd heel Catalaans. Najaar 2025 verschijnt het tweede deel van de trilogie, in het voorjaar van 2026 het derde. Ik kan niet wachten!
Zoals het geloof de Ramona’s in de greep houdt van het patriarchaat grijpt het evangelisme in Brazilië de macht. In de docu Apocalypse nos tropicos zie je de invloed van het sterk gegroeide evangelisme op de politiek en hoe het Bolsonaro aan de macht helpt. Bolsonaro, de vriend van Trump, zoals Trump ook de vriend is van de conservatieve gelovigen in eigen land. Je wist het allemaal wel, maar zo op een rijtje is het wel ontluisterend, beangstigend zelfs. Wel kijken als je kan dus!
Vrolijk wordt je wel van het NSJF, we hebben er dit jaar weer geweldige concerten gezien en heerlijk rondgebanjerd en de ogen uitgekeken. Er zijn nog geen goede clips van dit jaar, maar wel van 2024 (toen we er ook waren) zoals Raye die It’s a man’s world een nieuwe dimensie gaf!
Vaarwel Ramona door Montserrat Roig i Fransitorra, oorspronkelijke titel Ramona, adéu, vertaald uit het Catalaans door Adri Boon en uitgegeven door Cossee te Amsterdam op 29 mei 2025